دانلود برترین موسیقی های جهان

خانه » سینما و موسیقی » نقش موسیقی در سینما

نقش موسیقی در سینما

هنر سینما، هنری است که با هنرهای دیگر از جمله نقاشی، رقص و موسیقی ارتباط تنگاتنگی دارد. موسیقی، یکی از عناصر مهم فیلم ها به ویژه فیلم های داستانی است و غالبا فیلمسازان از آن برای انتقال بهتر ایده های خود و افزایش تاثیرات درامتیک و حسی فیلم استفاده می شود. موسیقی فیلم از دوران صامت تا امروز راه درازی طی کرده و به عنوان عنصر مکمل و جدایی ناپذیر یک فیلم، فرم ها و قالب های متنوع زیادی را به خود دیده است.

تغییرات موسیقی فیلم در طی یک قرن، ناشی از تغییر سبک ها، مکاتب و ژانرهای سینمایی بوده است. آهنگسازان بزرگی در این حوزه وارد شدند و با به کارگیری خلاقیت، استعداد و مهارت های منحصر به فردشان، نه تنها به غنای آثار سینمایی یاری رساندند، بلکه آثار فراموش نشدنی و ماندگاری از خود به جا گذاشتند. امروز، موسیقی فیلم تفاوت های چشمگیری با گذشته دارد و با پیچیده تر شدن زبان سینما و فرم های بصری و روایت پردازی، فرم های موسیقی نیز تغییره کرده و شکل های پیچیده تری به خود گرفته است. در این فاصله، نه تنها درک تماشاگران سینما از موسیقی فیلم تغییر کرده بلکه به همان نسبت، خواست ها و انتظارهای آنها از این هنر نیز دگرگون شده است. با این حال هنوز هستند کسانی که همانند ایگور استراوینسکی، شان موسیقی را بالاتر از سینما می دانند و مثل او بر این باورند که «موسیقی هنری پر ارج تر از آن است که به خدمت هنرهای دیگر در آید.»

 

ایگور استراوینسکی آهنگساز روس

 

موسیقی فیلم، سهم به سزایی در تقویت جنبه های حسی، بیانی و درامتیک فیلم دارد. از آنجا که موسیقی فیلم اساسا برای یک فیلم خاص ساخته می شود.  طبیعی است که باید پیوند ارگانیکی با دنیای آن فیلم داشته باشد. با اینکه قاعدتا موسیقی فیلم را باید همراه و همزمان با تماشای فیلم شنید و وابستگی آن به داستان و تصاویر فیلم، استقلال هنری آن را خدشه دار ساخته است، اما هستند قطعات بسیاری که برای فیلم ها نوشته و اجرا شده اند ولی به خاطر زیبایی و ویژگی های خاص خودر به طور مستقل و جدا از آن فیلمها نیز مطرح و قابل شنیدن اند.

منبع : سایت موزیک داغ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسیقی بی کلام

موسیقی بی کلام در موزیک داغ

 

آهنگ های قدیمی

آهنگهای قدیمی در موزیک داغ

 

موسیقی حماسی

 

MUSIC DAGH

موزیک داغ

musicdagh website

Prehistoric music can only be theorized based on findings from paleolithic archaeology sites