دانلود برترین موسیقی های جهان

خانه » سینما و موسیقی » فیلم ناطق

فیلم ناطق

سینما در آغاز صامت بود و سال ها طول کشید تا صدا وارد سینما شود. با این حال اجرای موسیقی زنده در سالن های سینما همزمان با نمایش فیلم های صامت، امری متدوال بود. در سال ۱۹۲۷ سینمای ناطق با فیلم خواننده جاز ساخته آلن کراسلند به دنیا معرفی شد. صدا در این فیلم محدود به موسیقی و مقداری گفتگو بود اما برای تماشاگران سینما که برای نخستین بار صدای حرف زدن بازیگران را می شنیدند، خواننده جاز، فیلم فوق العاده و تجربه هیجان انگیزی بود.

ورود صدا به سینما، باعث تحول بیان سینمایی شد. صدا باعث شد که شیوه های بازیگری  بازیگران طبیعی تر جلوه کند. از طرف دیگر صدا امکانات داستان گویی در سینما را افزایش داد.  فیلمسازان دیگر می توانستند با محدودیت کمتری داستان ها و رمان های بسیاری را به فیلم برگردانند. بدون اینکه مجبور باشند از میان نویس (caption) در لابلای تصاویر به جای حرف های بازیگران استفاده کنند. کاری که در زمان سینمای صامت مرسوم بود.

 

خواننده جاز اولین فیلم ناطق در سینما سال ۱۹۲۷ 

 

با ورود صدا در سینما، بسیاری از بازیگران سینمای صامت به علت نداشتن صدای مناسب، مجبور به کناره گیری از سینما شدند و جای خود را به بازیگران  دیگر دادند. برخی از بازیگران و فیلمسازان سینمای صامت مثل رنه کلر و چارلی چاپلین نیز بیانه ای را علیه کاربرد صدا در سینما امضا کردند. در دهه ۵۰ پیشرفت های فنی در زمینه ضبط صدا باعث افزایش کیفیت صوتی فیلم ها شد. پخش صدای چند باندی و استریوفونیک در این دهه، یکی از ابداعات صنعت گران سینما بود که هواداران بسیاری یافت. سیستمی صوتی که در دهه های بعد کامل تر شد تا این که با اختراع سیستم دیجتال به بالاترین کیفیت خود در دوران امروز رسید. باید توجه داشت که سینما هنر صدا و تصویر است و صدای فیلم به اندازه تصویر داری اهمیت است و برای درک درست یک فیلم باید به نقش صدا و کارکردهای آن در فیلم هم با دقت توجه کرد.

 

 

صدا در فیلم، کارکردهای مختلفی دارد و علاوه بر داستان گویی، می تواند تاثیرات گوناگونی ایجاد کند. مثلا می تواند باعث ایجاد خنده، ترس، غم یا اندوه شود.

 

منبع : سایت موزیک داغ

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

www.musicdagh.ir

 دانلود برترین موسیقی های جهان