دانلود برترین موسیقی های جهان

خانه » سینما و موسیقی » عناصر موسیقی فیلم

عناصر موسیقی فیلم

ریتم، ملودی، هارمونی و سازبندی در موسیقی یک فیلم، می تواند واکنش های احساسی بیننده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. یک ملودی یا عبارت موسیقایی می تواند تداعی گر یک کاراکتر، فضا، موقعیت یا مفهوم خاصی در فیلم باشد. با دخل و تصرف در چنین موتیف هایی، فیلمساز می تواند صحنه ها را در قیاس با هم قرار داده، الگوهای بسط را ترسیم کرده و معانی ضمنی را القا کند.

مثلا موسیقی ژرژ دلرو برای فیلم «ژول و ژیم» ساخته فرانسوا تروفو، پاریس سال های ۱۹۱۲ تا ۱۹۳۳ را بازتاب می دهد که نشان دهنده وقایع فیلم است. بسیاری از ملودی هایی که برای این فیلم استفاده شده، شبیه آثار دبوسی و اریک ساتی، دو تن از برجسته ترین آهنگسازان فرانسوی در آن دوره اند. در واقع کل موسیقی متشکل از ملودی هایی در میزان ۳/۴ و بسیاری از آنها در ضرب والس و همه تم های اصلی در لا ماژور است و انتخاب این ریتم ها و ملودی ها، وحدت فیلم را تضمین میکند. تم های موسیقی این فیلم در ارتباطی ارگانیک با روایت فیلم اند.

Jules and Jim

مثلا ترانه «گردباد» که ساخته سرژ رضوانی، آهنگساز ایرانی تبار فرانسوی است. در این فیلم، عطش کاترین (با بازی ژان مورو)، شخصیت محوری زن فیلم را برای شادی آزادی خارج از قید و بند های اخلاقی و اجتماعی پذیرفته شده جامعه فرانسه آن زمان می رساند. لحظه هایی که شخصیت ها در یک کافه نشسته اند، یا یک موسیقی ثابت همراه است که بعد از گذشت سال ها، از حالت اجرای خشک آن به وسیله پیانو کوکی درآمده و به نسخه جازی که به وسیله یک پیانیست سیاه پوست نواخته می شود، تغییر می کند.

منبع : سایت موزیک داغ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسیقی بی کلام

موسیقی بی کلام در موزیک داغ

 

آهنگ های قدیمی

آهنگهای قدیمی در موزیک داغ

 

موسیقی حماسی

 

MUSIC DAGH

موزیک داغ

musicdagh website

Prehistoric music can only be theorized based on findings from paleolithic archaeology sites